top of page
 • תמונת הסופר/תRotem

מעבר לקפסולה - הלבשה תחתונה

היי! הגענו לפרק השלישי בסדרונת שלנו על כל הבגדים שיש לי מחוץ לקפסולה, שיעסוק בהלבשה תחתונה. הפוסט הזה יראה קצת אחרת מהשניים הראשונים כי ניכנס גם קצת לאתגר שאני חוויתי בתחום איתור תחתונים (יותר) סביבתיים-חברתיים - נושא חם בעמוד האינסטגרם שלי וגם בקבוצות הפייסבוק של אופנה + סביבה שאני פעילה בהן.

הפוסטים האחרים בסדרה:


גרסא לחובבות הוידיאו:


גרסא לחובבות הפוסטים הקלאסיים:

אולי נתחיל מלבד על למה הלבשה תחתונה חשובה, לדעתי. ובכן, מעבר לחשיבות שנובעת מכך שהלבשה תחתונה משפיעה על האופן בו הפריטים העליונים שאנחנו לובשות נראים עלינו, בשבילי היא משחקת תפקיד קריטי בתחושת הבטחון העצמי ורמת הסקס-אפיל שאני מרגישה. כשאני לובשת תחתונים שהתפרים שלהם מתפקעים או חזיה שדהתה, התחושה בהתאם. לכן, אף על פי שמדובר פריטים נסתרים מן העין, כדאי להבין מה גורם לך להרגיש שאם רק היה מגיע צלם במקרה יכולת לככב בפרסומת לתחתונים ולקרון מבטחון עצמי. במקרה שלי זה המתכון להלבשה תחתונה מוצלחת:

 • לחשוב בסטים - אחד הדברים הראשונים שהבנתי בגזרת ההלבשה התחתונה הוא שהתאמה בין החלק העליון לתחתון גורמת לי להרגיש יותר מתוקתקת ומסודרת. זה אומר שאת התחתונים עם אננסים ורודים והטופים הירוקים עם הגזרה הייחודית השארתי מאחור והיום אני נצמדת לפריטים חלקים שני צבעים בלבד - שחור או בג'. חזיה שחורה פשוטה ותחתונים שחורים פשוטים בדרך כלל נראים כאילו נתפרו להתאחד גם אם יוצרו מבדים שונים על ידי יצרנים שונים. ולמה דווקא הצבעים האלו? שחור הוא הבחירה הטבעית שלי, בה אני מרגישה הכי יפה וחתיכית, אבל אני זקוקה גם לתחתונים בגוון בג' כי לעיתים אני לובשת פריטים שקפקפים (באמריקה נהוג להגיד רוז, בג' וכו' כדי לא לרמז על כך שיש צבע נכון לעור). כמו כן, קל מאד למצוא פריטים בצבעים האלו וכך לצרף רק תחתונים שישתלבו בסטים הקיימים. זאת בניגוד, למשל, לחזיה נהדרת שיש לי עוד מימי הצבא, שחרף מאמציי הרבים טרם מצאתי לה תחתון תואם בצבע הסגול הייחודי שלה ולכן אני לובשת אותה הרבה פחות. משעמם? אולי בשביל מישהי אחרת. אני אוהבת שמגירת התחתונים שלי מאפשרת לי תמיד ללבוש סטים בלי להקדיש לכך יותר מידי מחשבה.

 • מלמלות וסרטים? לא פה בבקשה - כמה סיבות שאני כבר לא קונה פריטים עם תחרות: סיבה פרקטית #1 - בדרך כלל המלמלות והתחרות שמוכרים בחנויות עשויות מפלסטיקים ומיני חומרים מאד לא נושמים, בהם רמת הנוחות של התחתונים יורדת ורמת ההזעה הפוטנציאלית עולה. אני מכוונת לכותנה. סיבה פרקטית #2 - לעיתים קרובות רואים טקסטורות גם בשכבה השניה של הלבוש, למשל - קווי מתאר של פפיונים דרך החצאית או את דוגמת המלמלה דרך הטי-שרט, מה שאומר שאי אפשר ללבוש את התחתונים האלו עם כל פריט ומתחיל כאב ראש של מה עם מה. אני אוהבת שהתחתונים שלי מתאימים להכל והם no brainer. וסיבה שלישית ואחרונה, אני רוצה כאמור להצמד לסטים, והרבה יותר קל לעשות זאת עם פריטים חלקים.

 • הגזרה המנצחת - כל התחתונים שלי, ללא יוצא מן הכלל, הם בגזרת בקיני גובהה (בקו הפופיק) או בגובה בינוני (מתחת לפופיק). זה מה שנוח ומחמיא לי (בעיני) אחרי שהתנסתי בבערך כל גזרה אפשרית, ולכן לא תמצאו אצלי תחתוני בוקסר\ חוטיני\ גזרות נמוכות.

 • ומה במחזור? - פעם, כדי שלא אהרוס בטעות תחתונים יפים, פריטים שאיבדו מצורתם\צבעם עברו לשמש אותי בתקופת המחזור . היום - מאז שאני משתמשת בגבעונית, זו לא ממש בעיה, ואני ממשיכה להשתמש בתחתונים השחורים הרגילים + פד רגיל גם בתקופה הזו בחודש (פד מכותנה אורגנית, ללא בישום - אפשר להשיג במחלקות ירוקות בסופר\ חנויות טבע).

 • מילותיים על חזיות - מעט וטובות. גם בחזיות אני נצמדת לגזרה הקלאסית - בלי חצאי קפים או טריקים עם הרצועות, והטופים שלי כולם באותה גזרה פשוטה של משלוש לכל שד ואיקס בגב. אתן יכולות לראות המחשה בגרפיקה שבאתר הזה, לדגמים הנפוצים אצלי קוראים "T Shirt" (חזיות) ו-"Triangle" (טופים). כל שלושת החזיות שלי נקנו לאחר שמדדו אותי כמו שצריך בחנות שמתמחה בעניין. נכון, כל אחת עלתה כמה מאות שקלים, אבל מבחינתי זה לגמרי שווה את זה כי הן מחזיקות ונראות כמו חדשות (החדשה ביותר בת 3 שנים) בזכות האיכות+ אחסון נכון ששומר על צורתן + כביסה עדינה ביד במים קרים. חוץ מחזיות - יש לי גם שלושה טופים "יומיומיים" לא-ספורטיביים מבדים וללא ברזלים, שקניתי עם זיכוי לחנות הלבשה תחתונה לפני שניים והם סבבה לגמרי, אבל כשהם ייבלו כנראה אחליף את שלושתם בחזיה אחת טובה, כי אין מה להשוות את רמת הנוחות.

האתגר: תחתונים אקולוגים\ חברתיים

לפני כמה חודשים, שיתפתי אתכן באינסטגרם בכך שמבחינת מדדים חברתיים ואקולוגיים, הבגדים התחתונים שלי לוקים בחסר. ההקשר - הגעתי למצב שאני זקוקה לעוד תחתונים, וביקשתי המלצות לפני שהתחלתי בפרויקט אפיון קצר שמטרתו הייתה להבין מה יש ואיך אני יכולה לקבל בחירות יותר טובות. אחרי שבועיים של קריאה על חומרים, תהליכים וחברות השוותי בין כל האופציות. הן התחלקו בעיקר לחברות בוטיק מקומיות וחברות פרו-סביבתיות יותר גדולות בחו"ל. בגלל שכל העיצובים המקומיים שמצאתי היו תחתרתיים למדיי, הלכתי על האופציה שניה והזמנתי ארבעה זוגות תחתונים מ-Organic Basics. תהליך ההשוואה וקבלת הבחירה היה ארוך, השקעתי גם זמן בבירורים וגם לא מעט כסף בתחתונים, והאכזבה שלי הייתה כגודל הציפייה. התחתונים שהגיעו אומנם היו מבד מעולה ונתפרו כמו שצריך, אבל הגזרה לא הייתה לטעמי בכלל, בעיקר בגלל הגומי העבה בחלק העליון שלא נראה כ"כ בולט באתר אבל בפועל בלט גם בלט וגרם לי להרגיש לא סקסית בעליל + נראה גם במעבד לחצאיות ומכנסיים. מאכזב. החלטתי, אוקיי - כרגע לקנות תחתונים שיותר תואמים את השקפת העולם שלי זה מאתגר, כי אין מבחר מתאים בארץ וההזמנה מחו"ל היא תמיד סוג של הימוק וכוללת שיקול של לא-להזמין-הזמנה-קטנה-שלא-תצדיק-משלוח אבל גם לא-גדולה מידי-עם-דברים-שאני-לא-צריכה. השאלה היא - איך אני מתמודדת עם האתגר עכשיו? אם היה אפשר לנסוע לחו"ל, הייתי פשוט עושה קניות מרוכזות של תחתונים בחופשות באירופה או נסיעות עבודה לארה"ב כשאני יכולה לאתר מראש חנות מתאימה להגיע, להרגיש ולראות. בגלל שזה לא המצב, כרגע אני נצמדת לרשתות ישראליות מיינסטרימיות (כלומר - מה שיש בקניון) וקונה בדיוק מה שאני צריכה. מה הנחה אותי? להיות סביבתי זה לא רק לקנות מחברות פרו-סביבתיות אלא לקנות פחות ובדיוק מה שאת צריכה. האימפקט הסביבתי של ללכת לחנות ולקנות שני זוגות של תחתונים "רגילים" בגזרה וצבע שאני יודעת שעובדים בשבילך, עשוי להיות יותר סביבתי מלהזמין תחתונים מחברה בחו"ל. נכון שלמשלוח עצמו יש ערך סביבתי זוטר במרבית המקרים, אבל אם קיבלת תחתונים שאת לא מרוצה מהם ואת בעצם תלכי ותקני עוד - זה כבר ממש לא סביבתי. כשיש לך פריטים שמתאימים לחיי היום יום שלך וגורמים לך להרגיש טוב, הצורך לקנות עוד פשוט יורד באופן טבעי. ולמה חברות ישראליות? הרי כולן מייצרים בסין! ובכן, אני מאמינה גדולה גם בצרכנות מקומית, חברות ישראליות מכלכלות ישראלים גם בתחומים של שיווק, לוגיסטיקה, מכירות וכו'.. אף על פי שזו לא דוגמה קלאסית כי לא מדובר בעסק קטן שמייצר באופן מקומי, כשזה מגיע לאמריקן איגל או דלתא, אני בוחרת בשני. נכון, גם אמריקן מעסיקה ישראלים ומניעה את הכלכלה המקומית, יתכן שאפילו יותר, אבל אני רוצה שיהיו בתחום האופנה והטסקטיל גם חברות ישראליות - כדי שיהיו עוד מקורות הכנסה בארץ, כדי שחבר\ה שלי שי\תרצה להיות מעצבת טקסטיל י\תמצא תעסוקה בארץ ולא י\תאלץ להגר לחו"ל וגם.. כדי שאולי יום אחד החברות הישראליות יבינו (וחלקן כבר שם) - שאם הם ימכרו תחת הסלוגן של "תוצרת הארץ" או "ידידותי לסביבה" יהיה להם משהו להציע מעבר לפריטים במחיר תחרותי, מה שיכול ממש להוות בשבילם יתרון בשוק שהן הולכות ומאבדות בו כל ערך מוסף.


שורה תחתונה - מה בדיוק יש לי?

הפעם רשימה ולא גרפיקה, כי בכל זאת מדובר בלבוש אינטימי משהו :)

 • 3 חזיות - גזרה: פשוטה עם ריפוד דק וללא טקסטורה - מאימות ללבישה מתחת לטי-שרט. - צבעים: שחורה, בג', סגלגלה (ראו הערה על החזיה הזו בסעיף "לחשוב בסטים) - חומרי גלם נפוצים: כותנה, סטן ומעט אלסטן.

 • 3 טופים ליום יום -גזרות: משולשים (Triangle Top) עם רצועה מאוחדת בגב. - צבעים: 2 שחורים, 1 בצבע רוז. - חומרי גלם נפוצים: כותנה בשילוב אלסטן חלק הפנימי, ויסקוזה בחיצוני.

 • 7 טופים לספורט - גזרות: חמש בגזרת חזיית ספורט קלאסית עם איקס בגב, אחת בגזרת האלטר (Halter). - צבעים: 2 שחורים, 3 אפורים, סגול וכתום. - חומרי גלם נפוצים: כותנה מעורבת עם פוליאסטר ואלסטן.

 • 25 תחתונים בצבע רוז - גזרה: בגובהה בינוני או גבוהה. - צבעים: 19 זוגות שחורים, 6 זוגות בצבע ניוד - חומרי גלם נפוצים: כותנה עם עד 5% אלסטן.

 • נוספים: - רצועה בצבע בג' להסתרת החלק האחורי של החזיה - מדבקות לפטמות - לימי מחזור בהם הכל רגיש מידי\ ימים בהם אני רוצה ללכת Bra-less - מכנסונים צמודים "מחליקים" בצבע בג' - נשאר לי מהחתונה, אני שומרת למקרה שארצה ללכת עם שמלה צמודה שלא ארצה שיראו בה ולו קמצוץ של תחתונים.

Comments


bottom of page